Jak se připojit k síti Cetin

Prohlídka budovy společnosti Cetin

Díky předchozímu článku a plánu sepsat tento velkonávod jsem byl pozván na prohlídku budovy na Praze 3. Musím říct, že jsem se na to hodně těšil. Vzal jsem sebou i kamaráda, který se vyzná v síťových technologiích na úrovni síťových bohů a ukázalo se to jako skvělé rozhodnutí.

Na recepci si nás převzal pan Záruba z provozu a stručně nás seznámil s plánem prohlídky, měli jsme se jít podívat na bateriová pole, do velkého rozvaděče, sálu datacentra, dohledového centra a třešničkou na dortu byla návštěva věže v 17 poschodí (ne ledajakých, jedno poschodí má téměř 4 metry).

Baterky kam se podíváš

Bateriové pole

Pro mě velkým zážitkem bylo se podívat na dva velké sály plné baterií. Cetin si zakládá na tom aby nikdy nedošlo k žádnému výpadku energie, kromě 2x 22kV přívodu ze dvou stran Prahy mají také bateriová pole s celkovou kapacitou několik tisíc Ampér hodin. Každý bateriový modul se skládá z 25 článků po 2V což dělá 50V napětí s tím, že 2V se ztratí po cestě. Dle informací od našeho průvodce se nikdy nestal neplánovaný výpadek v takovém rozsahu, že by musel provoz přejít na baterie popřípadě dieselové generátory. Za celou dobu prý jen párkrát přešlo napájení z jedné strany Prahy na druhou.

Dohledové centrum

Dohledové centrum

Celá síť společnosti Cetin je nepřetržitě, 24/7/365, monitorována týmem specialistů. V každé části sálu dohledového centra sedí tým lidí, který bedlivě sleduje funkčnost jedné konkrétní služby. Na čelní straně je pak obrovská obrazovka, na které se nachází různé metriky. Ukazuje se zde provoz na sítích, srážky, blesky, aktuální výpadky (včetně toho v jakém jsou stavu řešení), plánované práce na síti (například i připojení Vašeho pozemku či domu k síti) a mnoho dalšího. Mě zaujala zejména informace pod zkratkou “Last MIR:” svítilo zde 36dní, jedná se o dobu od posledního zásadního a pro společnost bolestivého výpadku. V tomto případě se jednalo o nedávnou bouři Herwart, která způsobila vcelku zásadní výpadky napájení a i sítí všeho druhu. V takovém případě pak nastupuje úplně jiný režim provozu a nedovedu si ani představit jaký to musel být v dohledovém centru cvrkot.

Pražský Mordor

Výhled z věže

Od kamaráda, který se mnou na prohlídku šel také, jsem se dozvěděl, že se budově na Olšanské říká pražský Mordor. Nějak jsem nechápal proč. Z internetu se člověk dočte, že kvůli věži a to jak ční do výšky a je jednou z dominant Prahy stejně tak jako byla temná věž Barad-dur v pánovi prstenů. Je to samozřejmě jedna z možností, ale na, dle mého pravý důvod, jsem přišel hned po výstupu na věž. Na temné věži Barad-dur bylo vševidoucí oko a jakmile se rozhlédnete na jakoukoliv stranu tak si jako vševidoucí oko připadáte také. Výhled je to opravdu impozantní a při perfektním počasí je prý vidět třeba i věž na Ještědu. My jsme bohužel tak čisté počasí neměli a daleký výhled trochu kazil opar. Tak i tak to byl opravdu zážitek.

Pokud by jste si budovu na Olšanské chtěli také projít, sledujte Cetin na sociálních sítích. V roce 2019 by měli budovu opouštět a její nový vlastník chystá demolici a výstavbu obytného komplexu. Proto pokud by Vás prohlídka lákala, tak sledujte informace o možných termínech otevřených dveří.